მოძრავი ტამაში 4კლასი - კოლექცია
1
|
გაკვეთილის თემა
|
მოძრავი თამაში
|
2
|
სწავლების საფეხური და კლასი.
|
1საფეხური 4 კლასი
|
3
|
საგანი პედაგოგი.
|
სპორტი; ქეთევან ნიკოლეიშვილი
|
4
|
მოსწავლეთა რაოდენობა.
|
20 მოსწავლე
|
5
|
მიზნები
|
მოძრავი თამაშის საშუალებით ფიზიკური თვისებების(სისწრაფის, გამძლეობის მოხერხებულობის მოქნილობის)განვითარება.
ტექნიკის დახვეწა ტაქნიკური მოქმედებების შესწავლა
სათამაშო პრაქტიკის მომზადება,
შეჯიბრებებისთვის მომზადება
ადეკვატურად აღქმა( მოგება და წაგება)
|
6
|
ეროვნული სასწავლო გეგმის განსაზღვრული შედეგები
|
სპ.IV.3. მოსწავლეს შეუძლია მონაწილეობა მიიღოს ძირითად ფიზიკურ აქტივობებში, რომლებიც აუმჯობესებენ მის ჯანმრთელობას.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
სპ.IV.4. ფიზიკურ აქტივობებში მონაწილეობის საფუძველზე მოსწავლეს აქვს უნარი გამოავლინოს ისეთი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი უნარ-ჩვევები, როგორებიცაა: მიზნის დასახვა, გადაწყვეტილების მიღება, მიზანდასახული მოქმედება, პრობლემის გადაჭრა, ადამიანებთან ურთიერთობა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
|
7
|
თანმიმდევრობა აქტივობა და დრო
|
აქტივობა 1 მოსამზადებელი ნაწილი-(10წთ)
1)ერთ რიგად მოწყობა, სათანადობრძანებები (სწორდისმენა, პატაკის ჩაბარება,მისალმება,გაკვეტილის ამოცანის გაცნობა.
2)ადგილზე სიარული მოედნის გარშემო მწყობრი ნაბიჯებითსიარული.
ა) სიარული ფეხის წვერებზე
ბ) სიარული ქუსლებზე
)სიარული მუხლების მაღლა აწევით
3) სირბილი დარბაზის ირგვლივ- ტემპი ნელი
ა)ზედა და ქვედა კიდურების ელემენტარული ვარჯიშები.
კისრის მხრის წინამხრის მაჯის ხელისმტევნის ვარჯიშები.
ქვედა კიდურების: მეჯის მუხლის კოჭის ტერფის გავა-წელის ვარჯიშები.
აქტივობა 2 დზირიტადი ნაწილი(30წთ)
თამაში „მხიარული სტარტები“
კლასი გავყოთ 2 გუნდად
9მოსწავლეების რაოდენობოდან გამომდინარე ) მანძილი კონუსამდე 15-20 მეტრი.
1 მძლეოსნური ესტაპედა ; გუნდი სტარტის ხაზთან დგებამოთამაშეები რიგობითობითგადიან დისტანციის დაცვიტ ამანათით, კონუსისი შემორბენა და უკან დაბრუნება ჯოხის გადაცემა სემდეგ მოსწავლეზე. თამაში გრდზელდება ვიდრე ბოლო მოთამაშე არ გადაკვეთავს პინისის ხაზს
2)ბურტის თარრება მიმარტულების შეცვლით; ნიშანზე (წინ)გუნდის პირველი მოთამაშე იწკებს ბურტის დახმარებიტ შესრულებას ბრდზანების მოსწავლე უნდა ინდივიუალურადასრულებს მოძრაობას ბყრტის დახმარებით.
აქტივობა 3 დასკვნითი ნაწილი (5წთ)
თამაშის შედეგის გაცნობა
ჯგუპის მოწყობა ,სიარული სუნტქვითი ვარჯისით,
მოსწავლეტა აქტივობის შეფასება, გაკვეტილის შეფასება.
დამშვიდობება და ორგანიზებ ულად გასვლა გამოედნიდან.
გაკვეთილის მსვლელობის დროს გამოყენებულია პროცესორით ჩვენება პრეზენტაციის,რომელიც სწორედ ასახავს სწორ მოძრაობებს მხიარული სტარტის დროს.
|
8
|
სასწავლომასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სპორტული ინვევტარი: ფეხბურთის ბურთი, ამანათის ჯოხი , სასტვენი.
ტექნიკური რესურსი: კომპიუტერი, საპრეზენტაციო პროგრამა pp გუგლის საძიებოსისტემა, ვიდეოების საცავი youtube, პრორექტორი.
|
9
|
შეფასება
|
შეფასება ხდება როგორც ინდივიდუალურად ასევე ჯგფურად.
|
10
|
წინა ცოდნის გამეორება
|
გადაწყობები რიგებად (ერთ რიგად, ორ რიგად და ა, შ.)
ვარჯიშის შესრულების რიგობიტობის კანონზომიერება
უსაფრთხოების დაცვის უნარ-ჩვევები
ბურტის ტარება.
|
No comments:
Post a Comment